Autostart Steamlinka na Raspberry Pi

Niedawno pisałem o tym, jak na komputerze Raspberry Pi zainstalować i skonfigurować aplikację Steamlink, pozwalającą na strumieniowanie gier z peceta np. na telewizor w salonie. Aplikacja po tygodniu testów działa u mnie bez zarzutu, więc szczerze polecam jej zainstalowanie i samodzielne testowanie.

Korzystając ze Steamlinka na Malinie zauważyłem, że podłączanie klawiatury i myszki po to tylko, by uruchomić aplikację Steama. Stąd dobrym rozwiązaniem byłoby, żeby włączał się on zaraz przy starcie RPi. Taka konfiguracja jest banalnie prosta i polega właściwie na wpisaniu jednej kolumny w terminalu.

Autostart Steamlinka

Mając włączone Raspberry Pi, uruchamiamy terminal i wpisujemy do niego polecenie

1
sudo nano /home/pi/.config/lxsession/LXDE-pi/autostart

Jeśli pojawi się komenda, że taki plik nie istnieje, to musimy go ręcznie stworzyć.

W konsolowym edytorze dodajemy linijkę z następującą zawartością

1
@steamlink

Całość zapisujemy za pomocą kombinacji Ctrl+O, a potem Ctrl+X. Po ponownym uruchomieniu systemu, Steamlink powinien się automatycznie włączyć.

Piotr Szlagor

Nauczyciel matematyki i przedmiotów informatycznych w Dwujęzycznych Szkołach im. Władysława Kopalińskiego w Bielsku-Białej. Autor wielu publikacji poświęconych nauce podstaw programowania, w tym "Scratch. Nauka programowania przez zabawę", wydanej drukiem przez wydawnictwo Komputer Świat. Entuzjasta wykorzystywania nowych nowoczesnych narzędzi w czasie lekcji. Prywatnie miłośnik koszykówki i aktywnego wykorzystywania czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.