Chiny mają swoje Słońce

W chińskiej prowincji Syczuan dobiegła końca budowa pierwszego na świecie reaktora, który działa na zasadzie syntezy pierwiastków, a nie jak „tradycyjne” reaktory jądrowe – na zasadzie rozpadu.

Przypomnijmy. Reaktor jądrowy jako paliwa używa ciężkich pierwiastków, a następnie, w procesie ich rozpadu, powstają pierwiastki lżejsze oraz wydziela się energia cieplna. Ta jest wykorzystywana do podgrzania wody, która z kolei zamieniona w parę wodną – napędza turbiny wytwarzające prąd. Uzyskana w ten sposób energia nie jest jednak czysta. Powstałe w procesie rozpadu ciężkich pierwiastków odpady są silnie promieniotwórcze i niebezpieczne dla przyrody.

Naukowcy na świecie od wielu lat pracują nad wytworzeniem zupełnie nowego typu reaktora – działającego podobnie, jak nasza gwiazda – Słońce. Energia słoneczna powstaje w trochę odwrotny sposób. Tutaj lekkie pierwiastki (wodór) łączą się ze sobą, tworząc cięższe (hel). Reakcja ta nazywana jest reakcją syntezy. Wydziela się tu ogromna temperatura, rzędu setek milionów stopni Celsjusza. Zaletą tego rozwiązania jest „czystość” energii.

Chińscy naukowcy poinformowali właśnie, że ich reaktor będzie gotowy do pracy już w przyszłym roku. Trzymamy kciuki.

Przemysław Szlagor

Nauczyciel matematyki. Właściciel marki NEO-EDU. Zajmuje się nowoczesnymi rozwiązaniami edukacyjnymi oraz astronomią, fotografią i muzyką, a bierny odpoczynek zamienia na sport oraz e-sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.