Co zrobić, by bateria w smartfonie działała dłużej?

Część z nas pamięta początki urządzeń mobilnych (telefonów, smartfonów), które zamiast wymiennych baterii posiadały własne akumulatory. W obecnych urządzeniach już często nie da się samodzielnie wymienić źródła zasilania, więc po utracie sprawności, całe urządzenie nadaje się do wyrzucenia. Co więc zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się ze sprawnej baterii?

Dawniej stosowane akumulatory niklowe wymagały początkowego resetu. Trzykrotne naładowanie i rozładowanie do zera powodowało, że wykorzystywana była cała pojemność ogniw, a dodatkowo, znacznie wydłużało to żywotność baterii. W miarę upływu czasu i kolejnych ładowań, pojemność akumulatora spadała – czynność resetowania należało powtórzyć.

Obecnie stosowane akumulatory litowo-jonowe nie wymagają takich czynności. Nawet, rozładowywanie do zera i ponowne ładowanie do pełna może im zaszkodzić. Jak więc wydłużyć żywotność tych ogniw? To proste:

  • do 100% ładuj, ale tylko krótki czas – po osiągnięciu pełnego naładowania należy odłączyć ładowarkę – błędem jest zostawianie podłączonej ładowarki np na całą noc,
  • nie doprowadzaj do pełnego rozładowania – rozpocznij ładowanie, gdy wskaźnik energii pokazuje około 20%-30%,
  • dbaj o baterię – staraj się nie narażać ogniw ani na bardzo niskie, ani na bardzo wysokie temperatury,
  • używaj tylko porządnych ładowarek (które dostarczają do danej baterii właściwy prąd – właściwe napięcie i natężenie) oraz porządnych przewodów (niewłaściwy przewód może powodować zmniejszenie parametrów dostarczanego prądu oraz narażać ogniwo na zwarcia),
  • jeśli nie używasz oryginalnej ładowarki, upewnij się, że zamiennik posiada właściwe parametry,
  • korzystając z power banku, sprawdź, czy dostarcza on prądu o właściwych parametrach,
  • w miarę możliwości korzystaj z ciemnego motywu w aplikacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.