Czy największa rozdzielczość jest zawsze konieczna?

Fotografia jako dziedzina artystyczna dla laika wydaje się być pozbawioną jakichkolwiek obliczeń matematycznych. Każdy fotograf musi wiedzieć czym jest i jak stosować złoty podział, ale z pewnością nikt nie pracuje z lustrzanką i linijką przyłożoną do niej. Faktem jest, iż da się zostać dobrym fotografem/grafikiem, nie umiejąc działać na liczbach, ale z pewnością nie da się zostać wybitnym w swoim zawodzie.

Rozdzielczość liniowa a ludzki wzrok

Rozdzielczość liniowa, podawana w jednostkach dpi (ang. dots per inch) lub ppi (ang. points per inch), jest parametrem bardzo istotnym dla każdej osoby pracującej ze skanerami i drukarkami. Przykładowo: uznaje się, że najlepsza rozdzielczością do drukowania fotografii to 300 dpi. Taka wartość nie jest oczywiście dziełem przypadku, czy umów, lecz wynika z właściwości ludzkiego oka.

Rozszerzając ten temat – istnieją pewne uniwersalne wartości, używane przez profesjonalistów w pracach ze zdjęciami i grafiką. Prezentują się one mniej więcej tak:

  • grafika w Internecie – 72 dpi,
  • tekst – 100 dpi,
  • dokument z grafiką – 150 dpi,
  • fotografia – 300 dpi.

Warto zastanowić się nad tym, skąd biorą się takie liczby. Może się to przydać podczas projektowania bilboardu wiszącego 5 metrów na ziemią. Nie musimy przecież na takim zamieszczać zdjęć najwyższej jakości, gdyż i tak nikt do niego nie będzie podchodził na bliską odległość i widział obecnej tam pikselozy. Z pomocą w tych rozważaniach przyjdzie nam wiedza z biologi i matematyki.

Fotografia a ludzki wzrok

Jak podają źródła, rozdzielczość liniowa ludzkiego oka może wynosić od 1 do 0.3 minuty kątowej (minuta kątowa to $\frac{1}{60}^\circ$). Może brzmi to skomplikowanie, ale jego wyjaśnienie jest dość proste: Wyobraźmy sobie, że za pomocą szkolnego kątomierza zmierzyliśmy, że kąt z jakim nasze oko widzi Księżyc nocą to 30 minut ($\frac{1}{2}^\circ$). Zatem jeśli obserwator ma oko z rozdzielczością 1 minuty kątowej, to jego mózg widzi Księżyc szeroki na 30 kropek. Jeśli rozdzielczość to 0.3 minuty kątowej, to szerokość widziana przez mózg będzie wynosiła aż 100 kropek.

W bardzo prosty sposób da się dojść do wzoru na konieczną rozdzielczość liniową. Wykorzystamy jedynie trygonometrię na poziomie szkoły średniej oraz pewne drobne uproszczenia. Wzór pozwoli nam na ustalanie rozdzielczości liniowej w zależności od tego, z jakiej minimalnej odległości będzie obserwowane nasze dzieło. Może się przydać w projektowaniu bilboardów, plakatow i tym podobnych.

$$\text{dpi}_\text{min} = \frac{2,54}{\tan{(\frac{1}{120}^\circ)} \cdot \text{odległość [cm]}}$$

Wynik obliczeń oczywiście należy zawyżyć do większej liczby całkowitej, gdyż liczba pikseli musi być naturalna (piksele są niepodzielne).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.