Druga misja na Plutona

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA planuje drugą misję na Plutona. W chwili obecnej trwają prace teoretyczne, mające oszacować koszty misji. Rezultat obliczeń będzie kluczowy, co do podjęcia decyzji o dalszych pracach.

Główna część misji New Horizons (https://www.nasa.gov/mission_pages/newhorizons/main/index.html) zakończyła się spektakularnym sukcesem. W lipcu 2015 roku cały świat mógł na żywo oglądać relację z Plutona – czekaliśmy na zdjęcia, które miała wykonać sonda. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy wydane na projekt pieniądze nie zostaną zmarnowane.

Psychedelic Pluto, https://www.nasa.gov/image-feature/psychedelic-pluto

Naukowcy zgodnie z założeniami otrzymali pakiet przepięknych, kolorowych zdjęć powierzchni Plutona. Było na nich widać stałą, skalistą powierzchnię, pokrytą czapami lodowymi. Kosztująca blisko miliard dolarów misja New Horizons zakładała jednak jedynie przelot sondy obok planety, wykonanie zdjęć i pomiarów. Oznacza to, że znamy jedynie wygląd jednej strony Plutona.

Nowy projekt lotu w czeluści Układu Słonecznego zakłada wysłanie sondy, która wejdzie na orbitę Plutona i będzie tam krążyć przez minimum 2 ziemskie lata.

Przemysław Szlagor

Nauczyciel matematyki. Właściciel marki NEO-EDU. Zajmuje się nowoczesnymi rozwiązaniami edukacyjnymi oraz astronomią, fotografią i muzyką, a bierny odpoczynek zamienia na sport oraz e-sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.