Fazy Księżyca

Wszystkie planety w Układzie Słonecznym z wyjątkiem Merkurego i Wenus posiadają księżyce, które naukowcy nazywają naturalnymi satelitami. Ziemia ma tylko jeden księżyc, ale za to jaki… Duży, srebrnobiały obiekt często gości na nocnym niebie. Widać wówczas nawet gołym okiem plamy „oceanów” oraz kratery.

Historia powstania Księżyca nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona. Obecnie uważa się, że jest on efektem kolizji obiektu wielkości niewielkiej planety z formującą się wówczas Ziemią. Ze względu na swoją wielkość, Księżyc wywiera ogromny wpływ na życie na naszej planecie. Odpowiada między innymi za pływy (przypływy i odpływy), bez których według wielu naukowców, nie pojawiłoby się na Ziemi życie.

Księżyc obraca się wokół naszej planety. Pełne okrążenie zajmuje mu 27 dni, 7 godzin i 43 minuty. Co ciekawe, obrót wokół własnej trwa dokładnie tyle samo, co oznacza, że widzimy cały czas tylko jedną jego stronę.

Krążąc wokół Ziemi, Księżyc jest oświetlany przez Słońce dokładnie tak, jak Ziemia – ze Słońca widoczna jest oświetlona cała tarcza Księżyca. Z Ziemi widać jednak to oświetlenie, pod różnym kątem. Nazywamy to fazami Księżyca.

Powyższa grafika pokazuje kolejność faz:

  1. Nów – nie widzimy Księżyca – oświetlona jest niewidoczna na Ziemi strona naszego satelity,
  2. Pierwsza kwadra (trzeci rysunek od lewej) – Księżyc przypomina literę D – DOPEŁNIA się.
  3. Pełnia – (piąty rysunek od lewej),
  4. Ostatnia kwadra (drugi rysunek od prawej) – Księżyc przypomina literę C – CHUDNIE.

Wszystkie cztery kwadry powtarzają się cyklicznie – każda jest widoczna jeden raz w ciągu jednego miesiąca księżycowego (około 27 dnie ziemskich).

Przemysław Szlagor

Nauczyciel matematyki. Właściciel marki NEO-EDU. Zajmuje się nowoczesnymi rozwiązaniami edukacyjnymi oraz astronomią, fotografią i muzyką, a bierny odpoczynek zamienia na sport oraz e-sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.