Geogebra: Linia trendu

Gdy chcemy zobrazować relację między dwoma wartościami, to odpowiednim matematycznym narzędziem do tego jest linia trendu. Jej wyznaczanie „na kartce” jest jednak dość żmudnym procesem. Z pomocą przychodzi nam Geogebra i jej wbudowane narzędzie, które samo generuje ten wykres.

Nasze zadanie

Chcemy narysować wykres obrazujący zależność wagi psa od jego wzrostu. Przykładowy zestaw danych jest umieszczony w poniższej tabeli.

Instrukcja

  1. Uruchamiamy Geogebrę w widoku kalkulatora graficznego.
  2. Wstawiamy punkty odpowiadające zależnością przedstawionym w tabeli: A=(20, 2.7), B=(22, 3) … . Można wszystko wpisać w panelu po prawej i zatwierdzać klawiszem ENTER.
  3. W polu wprowadzania po prawej wpisujemy RegresjaY[A,B,C,D,E,F,G,H] i zatwierdzamy wpis.
  4. W oknie po prawej pojawi się wykres, a na liście obiektów będzie można podejrzeć wzór funkcji.

Piotr Szlagor

Nauczyciel matematyki i przedmiotów informatycznych w Dwujęzycznych Szkołach im. Władysława Kopalińskiego w Bielsku-Białej. Autor wielu publikacji poświęconych nauce podstaw programowania, w tym "Scratch. Nauka programowania przez zabawę", wydanej drukiem przez wydawnictwo Komputer Świat. Entuzjasta wykorzystywania nowych nowoczesnych narzędzi w czasie lekcji. Prywatnie miłośnik koszykówki i aktywnego wykorzystywania czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.