Obsługa ruchu z płytką SenseHat

SenseHat to rozszerzenie komputera Raspberry Pi, wzbogacające go o masę czujników do dowolnego wykorzystania (w zamyśle naukowego). Montując SenseHata do GPIO w naszej malinie, otrzymamy dostęp do magnetometru, żyroskopu, akcelerometru, barometru, termometru, wilgotnościomierza, joysticka i macierzy LED 8×8. To wszystko da się łatwo oprogramować w języku Python. SenseHata można użyć w wielu doświadczeniach, zbudować stację pogodową, albo wysłać w kosmos w ramach konkursu Astro Pi. Możliwości jest wiele.

Brzmi skomplikowanie? Nic podobnego. Jego obsługa jest dziecinnie prosta. Do samych ćwiczeń nie potrzebujemy nawet prawdziwego komputera Raspberry i SenseHata, gdyż istnieją emulatory tych sprzętów (np. Trinket.io) i możemy sobie na nich poćwiczyć. Kod, który tam napiszemy będzie działał też na fizycznym sprzęcie.

Dla osób chcących szybko rozpocząć swoją przygodę z SenseHatem, spolszczyłem krótki poradnik obsługi ruchu. Jest wykonany w formie prezentacji, którą można pobrać, wydrukować (najlepiej 2 slajdy na jednej kartce) i spiąć ze sobą jako mini-książkę. Podgląd prezentacji publikuję poniżej (jeśli ktoś chciałyby włączyć ją na rzutniku). Link do jej pobrania będzie jeszcze niżej. Dzięki niemu będzie można pobrać wersję w formacie PDF (będzie potrzebne konto Google).

Przejdź do edytora (musisz być zalogowany na koncie Google)

Piotr Szlagor

Nauczyciel matematyki i przedmiotów informatycznych w Dwujęzycznych Szkołach im. Władysława Kopalińskiego w Bielsku-Białej. Autor wielu publikacji poświęconych nauce podstaw programowania, w tym "Scratch. Nauka programowania przez zabawę", wydanej drukiem przez wydawnictwo Komputer Świat. Entuzjasta wykorzystywania nowych nowoczesnych narzędzi w czasie lekcji. Prywatnie miłośnik koszykówki i aktywnego wykorzystywania czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.