Jak połączyć się z Raspberry Pi przez SSH?

SSH to protokół umożliwiający pracę na odległym komputerze. W przeciwieństwie do Telnetu (którego już lepiej nie używać) zapewnia on szyfrowanie przesyłanych danych takich jak np. nazwa użytkownika i jego hasło. W tym artykule pokażę, jak poprawnie skonfigurować SSH na Raspberry Pi, by móc się łączyć i pracować na komputerze bez konieczności podłączania do niego klawiatury czy ekranu. Jest to szczególnie przydatne w momencie, gdy Malina obsługuje jakiś sprzęt, umieszczony w trudno dostępnym miejscu.

Co będzie potrzebne?

Do pracy będziemy potrzebowali:

 • komputera Raspberry Pi z zainstalowanym Raspbianem,
 • klawiatury i myszy USB,
 • kabla HDMI i monitora z takim złączem,
 • drugiego komputera (to z niego będziemy się łączyć z Maliną),
 • programu PuTTy (do pobrania bezpłatnie stąd).

Stały adres IP w Raspberry Pi

Najprostszym sposobem na ustalenie stałego adresu IP jest jego konfiguracja w routerze. W tym celu należy połączyć się z routerem z dowolnego komputera, wpisując jego adres IP (najczęściej 192.168.1.1). Tam, po zalogowaniu, odnajdujemy adres MAC Raspberry Pi i wybieramy dla niego stały adres IP. Jeśli nie jesteśmy w stanie rozpoznać, który z adresów należy do RPi, to musimy ją uruchomić i w terminalu wpisać polecenie ifconfig.

Odczytywanie adresu MAC komputera Raspberry Pi. Wyróżniony na żółto fragment to właśnie MAC

Ustalony adres IP warto jest gdzieś sobie zapisać – pewnie przyda się jeszcze wielokrotnie.

Uruchamianie SSH na Raspberry Pi i zmiana domyślnego hasła

SSH, ze względów bezpieczeństwa, jest domyślnie wyłączone w Raspberry Pi. Zanim jednak go uruchomimy, silnie zalecam zmianę domyślnego hasła do komputera, gdyż w przeciwnym razie użytkownik znający adres IP będzie w stanie połączyć się z komputerem i narobić na nim szkód (domyślne hasło do Maliny to raspberry – każdy zwyczajnie je zna). Zmieniając hasło, będziemy po prostu bezpieczniejsi.

Ekran raspi-config

Wykonując poniższe kroki, zmienimy hasło i uruchomimy SSH:

 1. Uruchamiamy Raspberry Pi z podłączonym monitorem, klawiaturą i myszką (ten jeden raz).
 2. Po włączeniu pulpitu, uruchamiamy terminal i wpisujemy polecenie sudo raspi-config. Pojawi się ekran taki jak ten widoczny powyżej.
 3. Wybieramy Change User Password i w nowym oknie zmieniamy hasło z domyślnego (raspberry).
 4. Przechodzimy do Interfacing Options.
 5. Wybieramy SSH i dalej Yes i OK.
 6. Zatwierdzamy, wybierając Finish.

Od tego momentu na Raspberry Pi została uruchomiona usługa SSH. Można zatem odłączyć klawiaturę, myszkę i ekran, a co za tym idzie – pracować zdalnie z innego komputera.

Łączenie się z RPi z innego komputera

Nadeszła pora na połączenie się z Maliną poprzez SSH. Na komputerze, z którego chcemy to zrobić, musimy zainstalować odpowiednią aplikację, umożliwiającą tę czynność. Dobrym wyborem dla systemu Windows jest program PuTTy.

Po uruchomieniu programu wystarczy wpisać adres IP podłączonego do tej samej sieci Raspberry Pi, a następnie kliknąć Open (grafika poniżej). 

Ekran programu Putty z wypełnionym adresem IP

Uruchomi się okno terminala, w którym będziemy musieli podać nazwę użytkownika oraz hasło do Maliny. Należy przy okazji pamiętać, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa, podczas wpisywania hasła, nie będą się wyświetlały żadne znaki.

Po wszystkim zostaniemy poinformowani o poprawnym podłączeniu się do RPi i będziemy mogli rozpocząć zdalną pracę z tym komputerem.

Piotr Szlagor

Nauczyciel matematyki i przedmiotów informatycznych w Dwujęzycznych Szkołach im. Władysława Kopalińskiego w Bielsku-Białej. Autor wielu publikacji poświęconych nauce podstaw programowania, w tym "Scratch. Nauka programowania przez zabawę", wydanej drukiem przez wydawnictwo Komputer Świat. Entuzjasta wykorzystywania nowych nowoczesnych narzędzi w czasie lekcji. Prywatnie miłośnik koszykówki i aktywnego wykorzystywania czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.