Steamlink na Raspberry Pi

Parę dni temu Valve – twórca platformy dystrybucji gier Steam, opublikował wiadomość, o udostępnieniu swojej oficjalnej aplikację do streamowania gier w sieci lokalnej i robi to dla komputerów Raspberry Pi. Od teraz każdy posiadacz Maliny w wersji 3B lub 3B+ będzie mógł przy jej pomocy, grać gry na telewizorze i przekształcić ją w centrum rozrywki, uruchamiając filmy i programy z PeCeta. Zdecydowanie warto spróbować tego rozwiązania, a jak to zrobić – opiszę w tym artykule.

Co będzie potrzebne?

Do uruchomienia Steamlinka na Raspberry Pi będziemy potrzebowali:

By wszystko działało jak najlepiej, warto zatroszczyć się o połączenie „kablowe” obu komputerów w sieci lokalnej. W taki sposób zapewnimy sobie dobrą prędkość strumieniowania. Dobrze też pomyśleć o kontrolerze gier (np. padzie do XBOXa) – Steamlink rozpozna go bez problemu to wszystko, co będzie rozpoznawał zwykły Steam.

Steamlink zainstalowany na Raspberry Pi świetnie radzi sobie z rozpoznaniem pada do XBOXa (Pad XBOX One przez Microsoft)

Instalacja Steamlinka na RaspberryPi

Zainstalowanie Steamlinka to kwestia wpisania jednej komendy w terminalu.

1
2
curl -#Of http://media.steampowered.com/steamlink/rpi/steamlink_1.0.7_armhf.deb
sudo dpkg -i steamlink_1.0.7_armhf.deb

Po ukończeniu procesu instalacji, Steamlink pojawi się menu programów z zakładce gier.

Konfiguracja końcowa

Można teraz przetestować działanie aplikacji, uruchamiając grę z biblioteki Steama. Jak to zrobić? Wystarczy uruchamić Steamlinka na Raspberry Pi i jednocześnie aplikację Steam na komputerze PC (w trybie Big Picture). Steamlink powinien sam wykryć PeCeta. Przy próbie połączenia, na telewizorze wyświetli się czterocyfrowy kod, który będziemy musieli wpisać na komputerze stacjonarnym. Po tej operacji, będziemy mogli już uruchamiać gry poprzez Steamlink. Dobrej zabawy!

Piotr Szlagor

Nauczyciel matematyki i przedmiotów informatycznych w Dwujęzycznych Szkołach im. Władysława Kopalińskiego w Bielsku-Białej. Autor wielu publikacji poświęconych nauce podstaw programowania, w tym "Scratch. Nauka programowania przez zabawę", wydanej drukiem przez wydawnictwo Komputer Świat. Entuzjasta wykorzystywania nowych nowoczesnych narzędzi w czasie lekcji. Prywatnie miłośnik koszykówki i aktywnego wykorzystywania czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.