Zostań matematycznym architektem

Matematykę można spotkać w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Bez tej nauki, świat nie mógłby się rozwinąć w takim stopniu, w jakim możemy to obserwować na co dzień. Jedną z profesji, w których matematyka jest kluczowa to architektura. Dziś postanowiłem zaproponować ciekawe zadanie matematyczne, które pozwoli na chwilę wcielić się w rolę architekta.

Zasady gry

Nazwa gry to Matematyczny architekt. Jej celem jest zaprojektowanie planu mieszkania o podanej powierzchni. Jest jednak pewien haczyk: każde z pomieszczeń, które będziesz chciał umieścić na planie będzie musiało być kwadratem.

Jako jedyną daną otrzymasz powierzchnię całego pomieszczenia. Twoim zadaniem będzie podanie liczb, które zsumują się do tej powierzchni i będą jednocześnie polami kwadratów o naturalnych bokach. Im mniej pomieszczeń zaproponujesz, tym lepszy będzie twój projekt. Pamiętaj też, że jeśli suma nie będzie się zgadzać, to twój projekt zostanie odrzucony.

Kalkulator może bardzo pomóc w obliczaniu. Nie bój się go używać.

Przykład

Mieszkanie o powierzchni 253 m2 najlepiej stworzyć z trzech kwadratowych pomieszczeń – o bokach 12 m, 10 m i 3 m.

Karta pracy

Poniżej zamieszczam kartę pracy do tego zadania. Klikając na link pod obrazkiem, można ją pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Pobierz w formacie PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.